Krótka historia lalki Barbie

Barbie (skrót od Barbara) to zabawka dla dzieci, lalka, głównie dla dziewcząt w wieku od 3 do 19 lat. Wydany w 1959 roku w amerykańskim stanie Wisconsin. Jej twórcami byli Ruth i Elliott Handler. Pełne imię i nazwisko Barbie to Barbara Millicent Roberts. Od wprowadzenia lalki, wiele jej odmian i akcesoriów zostało wprowadzonych na rynek dzięki czemu, Barbie osiągnęła światową popularność, stając się marką i ikoną popkultury.

Początki lalki Barbie

Twórcą lalki Barbie była Ruth Handler, żona założyciela firmy Mattel, Elliotta Handlera. Mówi, że na pomysł lalki przedstawiającej dorosłą kobietę wpadła obserwując zabawę córki i jej koleżanek. W tamtych czasach większość lalek była lalkami dla dzieci, które miały być pielęgnowane jak niemowlęta, ale dziesięcioletnia Barbara i jej koleżanki wolały bawić się papierowymi lalkami, dorosłymi.

Takie lalki – wycięte z kartonu, ze zdejmowanymi papierowymi strojami lub bez – były w swoich czasach bardzo popularne ze względu na swoją kompaktowość i taniość; przedstawiały zazwyczaj dorosłe kobiety, które były pięknymi “modelkami”. Według Ruth, dziewczynki potrzebowały lalki, z którą mogłyby odgrywać różne dorosłe sytuacje i w ten sposób przygotować się do przyszłości. Zarząd firmy Mattel był sceptyczny, ale w końcu nowa lalka trafiła do produkcji.

Fikcyjna biografia

“Barbie naprawdę nazywa się Barbara Millicent Roberts. W latach 60. jej osobista legenda głosiła, że pochodzi z miasteczka Willows w Wisconsin i dorastała w rodzinie George’a i Margaret Roberts. W latach 90. biografia Barbie uległa zmianie: wraz z premierą nowej “miejskiej” serii Generation Girls, Barbie została uznana za rodowitą nowojorczankę.

W 1961 roku Barbie “poznała” swojego “chłopaka” Kena (pełne imię: Ken Carson). Byli “razem” przez ponad czterdzieści lat, choć produkcja lalki Kena była kilkakrotnie zawieszana. W 2004 roku Mattel ogłosił, że Barbie i Ken rozstali się. Jednak dwa lata później doszło do ich “ponownego połączenia”. Zgodnie z oficjalną legendą, Barbie i Ken nie są małżeństwem.

Tagged , ,