Barbie, historia najsłynniejszej lalki na świecie

Lalki Barbie (https://www.bee.pl/622-zabawki-lalki-i-akcesoria-lalki-barbie) z pewnością nie trzeba nikomu przestawiać. Blond włosy, niebieskie oczy, szczupła sylwetka to atrybuty tej najsłynniejszej zabawki na świecie. Jednak kto zna jej historię?

Historia lalki Barbie

Lalka Barbie została stworzona w 1958 roku, przez Ruth Handler, produkowana masowo od marca 1959 przez przedsiębiorstwo Mattel założone przez Ruth i jej męża Elliotta Handlera. Skąd pomysł na stworzenie dorosłej lalki Barbie w latach, gdy dominowały zabawki na wzór nowo narodzonych dzieci? Przyczyna była bardzo prosta, mianowicie, Ruth, podglądając swoją córkę Barbarę, zauważyła, że dziewczynka podczas zabawy papierowymi lalkami, przypisuje im role dorosłych. Kobieta widząc lukę w biznesie, podzieliła się swoim pomysłem wraz z mężem oraz współpracownikami. Niestety, panowie nie podzielali jej entuzjazmu. 

Podróż po inspiracje

W 1956 roku Ruth Handler wraz z dziećmi wybrała się na podróż po Europie, gdzie, chodząc uliczkami szwajcarskich miast, natknęła się na sklep, w którym znalazła urzeczywistnienie swojego pomysłu. Była to niemiecka lalka Bild Lily. Zabawka o kształtach dorosłej kobiety, wzorowana na postaci z komiksu narysowanego do gazety Die Bild-Zeitung. Ruth kupiła 3 sztuki zabawki, by zabrać je do firmy, gdzie przerobiła wygląd lalki wraz z inżynierem. Lalka otrzymała również nowe imię, czyli znane szeroko dzisiaj, Barbie – skrócone imię córki przedsiębiorczyni.

Sukcesywna sprzedaż

Lalki Barbie zadebiutowały 9 marca 1959 roku, na amerykańskich Targach Zabawek. Dzień ten, uznawany za narodziny lalki Barbie, zapoczątkował również jej masową produkcję. Pierwsze lalki wytwarzane były w Japonii. Również Japończycy szyli ręcznie ubrania dla lalki, zaprojektowane przez Charlotte Johnson, projektantkę pracującą dla przedsiębiorstwa Mattel. W pierwszym roku produkcji sprzedanych zostało około 350 000 egzemplarzy zabawki. W 1964 roku, przedsiębiorstwo Mattel wykupiło prawa do Bild Lily, dzięki czemu produkcja niemieckiej lalki została zatrzymana.

Tagged , ,